contact us

03-6124355

03-6124355 | 04-6860977 | 052-3422990

זמינים לכל שאלה.

facebook

תאונת אופנוע / קטנוע

חלק מתאונות הדרכים ואולי אף יאמרו חלק ניכר , מעורבים בו כלי הרכב הדו גלגלי – האופנוע או הקטנוע

הנוהג באופנוע או קטנוע חשוף למעשה לסכנות של תאונות דרכים ובמקרה הספציפי של כלי רכב זה הרי שמטבע הדברים חשיפתו של הנהג גדולה מאוד כאשר כל גופו מצוי בסכנת פגישה בהתרחשה של תאונת דרכים אשר נקרתה בדרך נסיעתו .

אך גם אם לא מעורבים כלי רכב נוספים , הרי שהנוהג באופנוע / קטנוע פעמים שהוא עצמו לבד יאבד את השליטה באופנוע ויתנגש בקיר או קיר הפרדה או סתם חליק כתוצאה מכתם שמן שעל הכביש או אז הרי זו תאונה מסוג " תאונות עצמיות".

אופנוע או קטנוע כל אחד מהם נחשב ככל רכב מנועי וחלה על הבעלים והנוהג בו והמסיע בו לבטח את הרוכב והנוסע בפוליסת ביטוח מסוג חובה. על מנת ליתן מענה במידה וייגרם נזק גוף לרוכב האופנוע או לנוסע בו כתוצאה מתאונת דרכים בין אם מעורבים בה כלי רכב נוספים ובין אם מדובר בתאונה עצמית שנגרמה כתוצאה מהחלקה של הקטנוע .

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975 עוסק בכך וממנו עולה כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, לרבות תאונת אופנוע ו/או תאונת קטנוע, זכאי לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו מחברת הביטוח אשר ביטחה אותו במסגרת ביטוח החובה.

מאחר ומדובר בכלי רכב מסוכן והמועד לתאונות לא מעטות הרי שמרבית חברות הביטוח אינם מעוניינות בהנפקת פוליסה זו לרוכבי האופנוע והקטנוע , זאת הסיבה כי מרבית האופנועים במדינת ישראל מבוטחים בביטוח חובה אצל תאגיד "הפול " – המאגר הישראלי לביטוחי רכב בע"מ". למעשה זהו תאגיד אשר מאוגדים בו חברות הביטוח על פי חלוקה תואמת והדבר אף מצוין בתעודת החובה המונפקת לנוהג בקטנוע / אופנוע .

בשנים האחרונות הציעו מספר חברות ביטוח כמו גם תאגיד " הפול " פוליסות מוזלות, כאשר הדבר כרוך בהשתתפות עצמית של רוכב האופנוע ו/או רוכב הקטנוע , לכך יש משמעות ויש ליתן עליה את הדעת בטרם מחליטים האם לרכוש פוליסה מוזלת זו , שכן במידה והנוהג בקטנוע / אופנוע ייפגע בתאונת הדרכים וירצה לפעול לקבל פיצוי מחברת הביטוח בגין נזקי הגוף שנגרמו לו , הנפגע יידרש לשאת בסך השתתפות העצמית עליה הסכים מראש בטרם רכישת הפוליסה לצין כי סכומים אלו נעים בטווחים שבין 18,000 ₪ , 25,000 ₪ ועל כן יש לקחת זאת בחשבון .

במשך השנים משרד עו"ד נזקי גוף דוד ניר ייצג בהצלחה רבה נפגעי תאונות דרכים ובתוכם נפגעי הרכב הדו גלגלי נהגי אופנוע , קטנוע

שליחים שבמסגרת עבודתם הסתייעו בכלי רכב זה , רוכבי אופנוע וקטנוע שסבלו מפגיעות חמורות כגון : חבלות ראש קשות, פגיעות בעמוד השדרה, פגיעות גפיים , קטיעות, צלקות, פגיעות רב מערכתיות, פיברומיאלגיה ועוד.

לעיתים פגיעתו של רוכב קטנוע יכולה להסתיים בנזק רב וכל זאת עקב נחיתה לא מוצלחת על איבר מסויים שבגוף שכאמור הינו חשוף לכך ביותר דוגמה לכך הוא ת.א. 304/05 אשר נדון בבית המשפט המחוזי בחיפה, הנפגע רוכב קטנוע אשר יוצג על ידי משרד עו"ד דוד ניר , ניזוק קשות כאשר פגיעתו בזמן התאונה היתה באזור החיבור שבים ידו הדומיננטית לכף , פגיעתו היתה ממשית ונגרם לו

שיתוק מלא של ידו , בסופו של יום הוחלט לפצות את התובע בסכום העולה על סך 2 מיליון ₪ בגין נזקי גוף שנגרמו לו , נכותו אשר נותרה אצלו היתה בשיעור כדי 80% בידו הימנית.

בתיק זה הושג גם תקדים על ידי משרדנו כאשר בית המשפט המחוזי בחיפה הכיר בעיסוקו החלקי של התובע כשליח על קטנוע אשר היה משתכר בשיעור נמוך יחסית עד לתאונה , הנפגע אשר היה צעיר כבן 30 ואב לילד אחד , באותה עת ציפו הוא ואשתו שהיתה בהריון מתקדם ללידת תאומים , אנו טענו בפני בית המשפט כי ללא ספק בבוא העת כאשר היו נולדים ומתווספים לתא המשפחתי עוד נפשות הרי שהנפגע היה מגביר את היקף משרתו כצורך השעה ועל כן יש להתייחס אליו כנפגע עם פוטנציאל השתכרות גבוה יותר , בית המשפט המחוזי אכן הסכים עם טענתנו כי הנפגע בוודאי היה מגביר את עבודתו בעתיד לכדי משרה מלאה מכורח הנסיבות ועל כן פעל והכפיל את שיעור ההשתכרות העתידית לחישוב הפיצוי עד כדי פי 2 ופסק לו בשיעור ניכר יותר את מרכיב גובה ההשתכרות לעתיד .

מקרה נוסף אשר גם הוא טופל על ידי משרד עו"ד דוד ניר הינו ת.א. 32498-01-13 אשר הסתיים בהסכם פשרה , שם פוצה התובע הנפגע בסך 227,059 ₪ בגין נזקי הגוף אשר הותירו אצלו נכות בשיעור של 10% וכך גם ת.א. 18881-10-10 בו נותר התובע, גבר צעיר, עם נכות צמיתה משוקללת של 14.5% ובגין נזקי הגוף שנגרמו לו פוצה בסך 290,000 ₪.

לסיכום רואים אנו כי תאונת אופנוע או קטנוע מותירים נזקים לא מעטים ולעיתים אף קשים אצל הרוכבים החשופים לפגיעה .

פעולות ראשונות שיש לנקוט מיד לאחר תאונת אופנוע :

בתאונת אופנוע / קטנוע , יש להודיע למשטרת ישראל ענף תנועה ולוודא קבלת דו"ח משטרה על אירוע התאונה תולך ציון שמות הנפגעים .

כאשר יש פגיעת גוף יש להיבדק בבית החולים או קופת חולים או כל מוקד חירום אחר שיוכל לתת מענה רפואי ראשוני.

יש לפעול לתיעוד ההוצאות הנובעות מהתאונה כגון הוצאות בגין רכישת תרופות, עזרים אורתופדיים, נסיעות בתחבורה ציבורית / מוניות) .

יש לאסוף את כל הניירת הרפואית של כל ביקורי הרופאים, טיפולים , מרשמים וכד'.

עם סיום איסוף החומר הרלוונטי, מומלץ לפנות למשרד עורך דין תאונות אופנוע המתמחה בתחום תאונות הדרכים.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.